A MUZSIKÁS
Magyar népzenei együttes
2013-ban volt 40 éves

A megalakulásának 40. évfordulóját a közelmúltban ünneplő Muzsikás együttes idehaza és külföldön egyaránt ismert és közkedvelt. Sokoldalúságukra jellemző, hogy otthonosan mozognak mind a folk, népzenei és világzenei fesztiválokon, mind komolyzenei, alternatív zenei, jazz, kelta zenét kedvelő, vagy zsidó zenei rendezvényeken.

Elsőként sikerült elfogadtatniuk a magyar népzenét, mint önálló, minden más műfajjal egyenértékű zenei stílust. Jelen vannak a világ legjelentősebb koncerttermeiben, mint például Londonban a Royal Festival Hall vagy a Queen Elisabeth Hall, Párizsban a Théatre de la Ville, vagy a Cité de la Music, Rómában a Santa Cecila Akadémia Amszterdamban a Concertgebouw, New Yorkban pedig a Carnegie Hall. Felléptek a komolyzene egyik legnagyobb eseményén Londonban, a BBC Proms fesztiválon a Royal Albert Hall-ban. Lemezeik világszerte kaphatók az angol-amerikai RYKODISC cég kiadásában. Koncertjeikről és albumaikról elismerően írnak a legnagyobb napilapok, folyóiratok, és zenei szaklapok.

A Muzsikás megvalósította a huszadik századi magyar komolyzene és a hagyományos népzene hangversenyeken való ötvözését. Neves szólistákkal (Alexander Balanescu, Roel Dieltiens, Jandó Jenõ, Kende Levente, Keller András, Schiff András), kamaraegyüttesekkel (Takács, Keller, Bartók Vonósnégyes), kórusokkal és szimfonikus nagyzenekarokkal (Danubia Zenekar, BBC Skót Szimfonikusok, London Sinfonietta) lépnek fel itthon és külföldön.

A Muzsikás koncertjeinek korábban rendszeres vendége volt Sebestyén Márta, akivel több közös albumot is jelentettek meg. 2005-től gyakori vendég Petrás Mária, moldvai születésű keramikus-iparművész, énekes. Alkalmanként fellépnek olyan falusi zenészekkel, táncosokkal is, akik gyerekkoruk óta ismerik a hagyományokat. A nagy hangversenyek mellett a Muzsikás rendkívül fontosnak tartja a legkisebbeknek tartott rendszeres gyerektáncházat és az összevont rendhagyó iskolai ének-zeneórákat.

Számos díj és kitüntetés birtokosai. Ezek közül is kiemelkedő a Magyar Művészetért Díj, a Liszt Ferenc díj, a Magyar Örökség díj, a Kossuth díj és a Prima Primissima díj. Az együttest 2008-ban európai zenekarként elsőnek a legrangosabb nemzetközi világzenei díjjal, a WOMEX-díjjal is elismerték.